Labužnické Vánoce: dárky pro milovníky jídla

Jídlo není jen nástrojem k uspokojení hladu, ale také spojuje, vyvolává emoce a vzbuzuje vášně. Někteří v kuchyni rozvíjí svou kreativitu, jiní spíše nasycují touhu po netradičních zážitcích. Ať tak či tak, máte-li mezi svými blízkými někoho, pro nějž je jídlo zálibou, výběr vhodného dárku budete mít o poznání snazší.

1

Uspokojte mlsné jazýčky

Snad každý z nás takového člověka ve svém okolí má – při pouhé zmínce o jídle se mu rozzáří oči, vyprávět o něm dokáže snad hodiny a každé sousto si vychutnává tak, jako by se v tu chvíli zastavil čas. Požitkáře tohoto typu jistě potěší, najde-li pod stromečkem luxusní čokoládové pralinky, delikatesní paštiky, hořčice a jiná dochucovadla, která jeho pokrmy pozvednou o level výš. Pro fajnšmekry je vhodný i kaviár, různá pesta či rozmanité druhy olejů. Pokud chcete ohromit zapřisáhlé masožravce, sáhněte po kvalitních klobásách nebo sušené šunce v celku (raději se však zamyslete nad možností celou kýtu adekvátně uskladnit). Veškeré delikatesy pak samozřejmě můžete zkombinovat a vytvořit dárkový koš nebo krabici.

Tip: Podpořte české výrobce a sáhněte například po pestech firmy Hradecké delikatesy. Kvalita surovin se v tomto případě opravdu odráží na intenzivní, a přesto vyvážené chuti.

Objevitele postavte výzvám

Pokud váš blízký v kuchyni rád experimentuje, jistě ocení zajímavou kuchařku či vybavení na přípravu netradičních pokrmů – například sadu na výrobu sushi nebo flambovací pistoli. Poslat jej můžete i na jeden (či více) kurzů Divoké vařečky, kde nejen že nakoukne do tajů cizích kuchyní a vyzkouší si nové kulinářské dovednosti, ale zároveň se dostane do kolektivu podobně naladěných nadšenců.

Jsou-li jeho experimenty spíše v rovině konzumní, tedy v objevování nových chutí a kombinací, kupte mu poukaz na degustační večer, večeři v exotické restauraci nebo si dejte záležet a sami shromážděte zajímavé ingredience a speciality, jež jsou k sehnání jen velmi obtížně. Obejít můžete například různé arabské krámky nebo zapátrejte na internetu v e-shopech nabízejících zboží určené primárně pro zahraniční trh.

Tip: Osobně jsem si velmi oblíbila japonskou fermentovanou tamari omáčku. Nejvíce se mi osvědčila ta značky CountryLife. Pro drsňáky ji doplňte i sušeným křenem wasabi.

Zkušeným hospodyňkám usnadněte práci

Se staršími kuchařkami bývá většinou ta potíž, že nerady mění své zaběhnuté zvyky a inovacím při vaření se zarputile brání. Pokud je však přeci jen nějaká šance, že by vaše babička, maminka či tchýně nového pomocníka v kuchyni přijaly, dobře se zamyslete, co a jak nejčastěji připravují a jak jim to co nejvíce ulehčit. Pro některé tak může být spásou kvalitní kuchyňský robot, který usnadní veškeré namáhavé úkony včetně hnětení těsta či zdlouhavého sekání, krájení a strouhání, jiným by naopak mohl přijít vhod například moderní tlakový hrnec.

Pokud si na takový dar netroufáte, volte něco univerzálnějšího. Sázkou na jistotu může být kvalitní nůž, bez něhož se v kuchyni neobejde opravdu nikdo. Potrpíte-li si spíše na milé drobnosti, sáhněte po praktických dárcích, jako je kuchyňská zástěra, krabičky na uschování potravin nebo podložky pod hrníček.

Jednat se však nemusí jen o vybavení kuchyně – hospodyňky ze staré školy může obohatit také nová kuchařka s odlehčenými a moderními recepty nebo přímo na míru sestavený balíček surovin, které dosud neznaly a nepoužívaly. V takovém případě vyrazte do dobře zásobených supermarketů či zdravé výživy a vyberte neobvyklé druhy luštěnin a příloh, ale i pochutiny, jako jsou sušená rajčata, kari nebo kokosové mléko. Pokud jim navíc slíbíte společně strávený čas, v němž nové potraviny vyzkoušíte, bude radost z dárku dvojnásobná.

Tip: Rolls Royce mezi kuchyňskými roboty jsou produkty oblíbené značky KitchenAid. Z kuchařek pak může být trefou do černého nejnovější kniha Zdeňka Pohlreicha s názvem Lehká kuchyně.

Zdravá strava nemusí být nuda

Protože vyznavačů zdravého životního stylu neustále přibývá, je velmi pravděpodobné, že se na vašem vánočním nákupním seznamu objeví i tento požadavek. Ani tentokrát si však nemusíte zoufat, obdarovat takového strávníka je s rostoucí nabídkou a dostupností zdravějších alternativ dnes již hračka. I když si nelibují nad propečeným bůčkem a husičkou se šesti, tráví tito lidé v kuchyni hodně času, neboť mají rádi přehled o tom, co jejich pokrmy obsahují a chtějí je udělat co nejhodnotnější a nejvyváženější. Mezi vychytávky, které by je mohly potěšit, patří kvalitní mixér, který si poradí s náloží ovoce a udělá z něj jemné smoothie, ale nezalekne se ani oříšků a semínek. Jiné nadchne sušička ovoce, jogurtovač nebo třeba speciální klíčící misky na luštěniny.

Ideálním dárkem může být i tentokrát kniha – se zdravými kuchařkami se v poslední době roztrhl pytel, stačí jen zvolit takovou, kterou váš blízký ještě nemá a zapadá do jím preferovaného stravovacího směru. Mezi bestsellery posledních měsíců patří například Kuchařka ze Svatojánu, Nová biokuchařka Hanky Zemanové či Lahodně s Ellou. Skvělým nápadem jsou i knihy o pěstování bylinek nebo rovnou sada, s níž se do domácího zahradničení může pustit rovnou.

20151004_130155

A pokud vás nadchla vidina dárkových košů, lze jej samozřejmě sestavit i ze zdravých surovin. Prozkoumejte prodejny zdravé výživy a nakupte nepražené oříšky, semínka, nepřislazované sušené ovoce nebo třeba různé raw dobroty v podobě tyčinek a zdravých mlsek. Je však vždy potřeba vědět, jakou filozofii obdarovávaný vyznává, abyste se vyhnuli nepříjemným situacím, vyřazují-li například ze svého jídelníčku lepek nebo živočišné produkty. Pokud si nejste jistí, jednoduše ve zmiňované prodejně zdravé výživy zakupte poukaz v určité hodnotě. Některé alternativní pochutiny nejsou zrovna levnou záležitostí, dotyčný si tedy jistě rád vybere pochutiny podle svého gusta, které si jinak právě kvůli ceně nedopřává.

Tip: Jako milovník oříšků jsem naprosto propadla kouzlu 100% oříškových másel a past. Osvědčeným výrobcem je rozhodně LifeLike nebo Šufánek.

Univerzální dárky nadchnou každého

Nejste si stoprocentně jistí, jaký typ kuchyně dotyčný preferuje? Naštěstí existují i univerzální řešení. Sáhnete-li po dárkovém poukazu do Divoké vařečky, volte jeho univerzální variantu – konkrétní kurz si pak již obdarovaný vybere sám. Nabídka je opravdu široká, a tak nemusíte mít obavy, že byste se tímto dárkem někomu netrefili do vkusu.

V podobném duchu můžete věnovat i prázdnou knihu určenou na recepty, jejíž obsah si každý uzpůsobí svým preferencím. Do začátku k ní přiložte i pár vašich oblíbených a léty prověřených receptů, čímž tento dar získá mnohem důvěrnější punc.

Pokud byste však stále tápali nebo vám člověk, jemuž dárek vybíráte, není příliš blízký, zpravidla nešlápnete vedle lahví kvalitního vína, kolekcí luxusních čajů či sadou efektně zabaleného koření.

2

Foto: foto1, foto2

Autor: Adéla Svobodová

Sdílet příspěvek na

Odeslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *