Lekce etikety: ruce jako příbor králů

Jistě tu situaci znáte – perete se v lepší restauraci se svou porcí původně esteticky naaranžovaného jídla, kterou jste zamýšleli distingovaně zkonzumovat příborem a ideálně při tom navíc vypadat dostatečně kultivovaně a elegantně. Místo toho vám ale jednotlivé komponenty poskakují po talíři a neohrabaně je honíte z jedné strany na druhou. Vězte však, že existují pokrmy, do nichž se můžete pustit rukama bez obav z toho, že byste se zásadně provinili proti pravidlům etikety. Které to jsou?

1

Na typu restaurace záleží

Pokud jsme na večeři vyrazili do fast foodu či restaurace proslulé tradičními burgery, s příborem si většinou nemusíme lámat hlavu. Hranolky či sendvič si beze studu vychutnejte trochu „barbarsky“. V podnicích tohoto typu se s tím i tak nějak počítá – pak tedy platí nepsané pravidlo, že pokud příbor k jídlu vůbec nedostanete, můžete se do něj bez obav pustit rukama.

Podobně přistupujte také třeba k vařené kukuřici. Dáte-li si ji u stánku na pouti, asi nad příborem přemýšlet ani nebudete. Avšak i v případě, že dostanete nasekaný klas k vašemu steaku, je přípustné vzít ji pohodlně do rukou.

Doteky moře

Sushi se samozřejmě tradičně konzumuje hůlkami, pokud to s nimi ale neumíte, vezměte kousky sushi rolek raději do rukou. V takovém případě byste je však rozhodně měli sníst v celku, nikoliv je postupně ukusovat.

2

Další adeptem na použití vašich prstů jsou neloupané krevety. Ty v podstatě ani jinak konzumovat nejdou a zpravidla se podávají s mísou čisté vody, v níž si můžete ušpiněné ruce lehce opláchnout.

Podobně jsou na tom i pochoutky, jako je humr, ústřice nebo třeba vařené mušle – především slávky. Ty se z mísy mohou nabírat přímo rukama, stejně tak jejich vnitřek můžete vyjmout přímo prsty, lze ale také samozřejmě použít vidličku.

Chléb a chlebíčky

Pokud je k jídlu servírován chléb jako příloha, logicky nebudete každé jeho sousto dlábit příborem. Zdvořilejší variantou než okusování je však jeho lámání či alespoň hrubé rozkrájení.

Samozřejmostí pro vaše ruce jsou také obložené chlebíčky, jednohubky či kanapky. Typickým „finger food“ jsou také chipsy, tortilla chipsy s dipem, oříšky či kostky sýrů, není-li k nim přiloženo párátko.

Ovocné pokušení

Na rautech a švédských stolech by ovoce mělo být podáváno vždy omyté, případně již rozkrájené. Takové ovoce pak můžete konzumovat přímo rukama. Pokud se však podávají větší kusy, je lepší vzít si na pomoc nůž.

Diskutabilní drůbež

O drůbeži se sice tvrdí, že je společensky beztrestné vzít její pečínku s kostí do ruky. Současná pravidla etikety však raději doporučují vyhrát si při její konzumaci s vidličkou a nožem. Vypadá to kultivovaněji a většinou, jde-li maso pěkně od kosti, to není až taková dřina. Výjimkou jsou samozřejmě smažená kuřata v restauracích rychlého občerstvení nebo kuřecí křidélka objednaná při pivnímu sedánku.

Pizza?

Názory se liší také v případě proslulé kulaté delikatesy z Itálie. Na romantické večeři ji raději konzumujte příborem, při méně formálních příležitostech ji ale klidně vezměte do rukou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Když nevíte, napodobujte

A nejlepší rada na závěr – pokud se dostanete do situace, v níž si patřičným způsobem konzumace nejste jistí, počkejte až začne jíst hostitel či váženější host. Pak se jednoduše přizpůsobte. Kromě toho pokukujte po známých indiciích, jako je výše zmíněná finger bowl na oplachování a látkový ubrousek na otření ušpiněných rukou, které vám napoví, co se od vás u stolu momentálně očekává.

Foto: Pexels

Autor: Adéla Svobodová

Sdílet příspěvek na