Superfoods – spása pro naše zdraví nebo marketingový tah? I.

Určitě jste o nich už slyšeli – pestrobarevné prášky, semínka a plody exotických jmen jsou v časopisech, na e-shopech i food blozích vychvalovány do nebes jako prostředek přibližující nás k nesmrtelnosti a oslnivé kráse. Řeč je o populárních superfoods neboli superpotravinách. Pojďme se na ně tedy podívat blíže.

Malí superhrdinové

Marketingové označení superpotravina v sobě skrývá takovou potravinu, která se vyznačuje vysokým obsahem zdraví prospěšných látek, především vitamínů, minerálů či enzymů a antioxidantů. Pozitivní dopad na zdraví je tedy hlavním deklarovaným benefitem. Mnohé z těchto produktů však slibují také příznivý vliv na naši krásu (především vlasy, nehty či pleť), ale i duševní pohodu.

Už z této definice je patrné, že co je a není superfood, může být značně sporné. Potravin bohatých na zdraví prospěšné látky bychom našli bezpočet – proč tedy do této kategorie spadají cizokrajná semínka a čerstvě utržené jablko z naší zahrádky nikoli? Netuším. Marketing a média jsou však mocná, a tak se v tomto diskurzu termín superpotravina již poměrně ustálil a rozšířil mezi odbornou i laickou veřejnost. Jaké poživatiny se tedy ve spojitosti s tímto pojmem vzpomínají nejčastěji?

Green smoothie

Zelené potraviny a řasy

Zelené potraviny, mezi něž se řadí zejména mladý ječmen, chlorela a spirulina, se staly obrovským boomem před několika lety. V té době se také ve velkém začalo skloňovat slovo detox, k němuž mají tyto potravinové doplňky výrazně dopomáhat. Kromě toho jsou údajně přírodními životabudiči a zdroji vlákniny, vitamínů a antioxidantů. Posilují imunitní systém a zasytí, což ocení především lidé snažící se zredukovat své tukové zásoby. Někteří propagátoři těchto tzv. greenfoods dokonce mluví o jejich protirakovinových účincích či možném zmírnění alergií.

A co si vlastně pod těmito tajuplnými názvy představit? Chlorela je sladkovodní řasa obsahující velké množství vitamínů, minerálů a hodnotných bílkovin. V případě spiruliny se jedná o sinici, mezi jejíž benefity patří především vysoký obsah chlorofylu, ale i dalších důležitých látek, a to zejména těch minerálních. A původ zeleného či mladého ječmene je pak jasný již z jeho pojmenování – sklízí se ještě ve velmi raném stádiu, tedy dokud ještě obsahuje co nejvíce živin a enzymů. Důraz je kladen na jeho pěstování bez pesticidů a cení se zejména pro vysoký obsah železa a vápníku.

Tyto doplňky jsou k dostání v podobě prášku, z něhož po rozmíchání ve vodě vznikne až odpudivě zelený nápoj s chutí čerstvě posečené trávy (prý se na ni ale dá rychle zvyknout), nebo ve formě tablet, kterých se však polyká poměrně velké množství, což může mnohé z nás odrazovat.

Semínka a boby

Ořechy a semínka rozhodně patří k potravinám, které se do jídelníčku vyplatí zařazovat pravidelně, neboť obsahují zdraví prospěšné tuky a mnoho minerálních látek. I mezi nimi se však najdou takové, kterým je v poslední době věnována zvláštní pozornost. Jedná se zejména o chia semínka a semínka konopná.

Chia (neboli semínka šalvěje hispánské) jsou mezi milovníky zdravé stravy opravdovým hitem. Kromě toho, že obsahují nezbytné omega-3 mastné kyseliny, údajně dodávají energii pro rekordní sportovní výkony a zvyšují pocit zasycení, umí být i velmi efektní – po namočení nabobtnají a vytvoří specifický gel. V módní raw gastronomii se tak často setkáte s chia pudinky hrajícími všemi barvami a snadno si je připravíte i doma. Chuťově jsou tato semínka neutrální, je tedy potřeba přidávat je do již ochuceného základu nebo je využívat spíše jako součást smoothie, obilných kaší, müsli nebo zdravějších alternativ moučníků a pečiva.

Další superstar stojící za zmínku jsou rozhodně konopná semínka. Pochází z technického konopí, obsahu THC či jiných návykových látek se tedy rozhodně obávat nemusíte. Naopak se ale pyšní širokým spektrem aminokyselin a minerálů a také příznivým poměrem esenciálních mastných kyselin. Podporují činnost našeho mozku, nervové a oběhové soustavy, ale působí i na naše vlasy a pleť. Chuť konopných semínek je mírně oříšková, z vlastní zkušenosti však doporučuji sáhnout raději po jejich loupané podobě.

Poslední třešničkou na dortu v této kategorii jsou nepražené kakaové boby, jejichž ryzí a intenzivní chuť ocení zejména milovníci hořké čokolády. Kromě toho obsahují vysoké množství minerálních látek (například hořčík), antioxidantů a flavonoidů, které příznivě ovlivňují krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Nepraženému kakau se také připisují antidepresivní účinky, a to už je opravdu pádný argument proč se konzumaci čokolády vůbec nebránit!

Sušené plody a prášky z nich

Kustovnice čínská neboli goji je dnes již poměrně známá. Jedná se o sušené plody, jejichž vzhled a chuť leží někde na pomezí mezi rozinkami a sušenými šípky. Goji podle tradiční čínské medicíny posiluje naše játra a ledviny, ale i imunitu, a dokonce může napomoci k dlouhověkosti. Sladší variantou s podobnými účinky je sušená moruše, jež se pyšní zejména velkým množstvím vitamínu C a K.

Mezi kouzelné prášky a nápoje pak patří například acai a matcha tea. Acai berry jsou bobule amazonské palmy a podle vědců jsou doslova k prasknutí naplněné antioxidanty. Připisuje se jim tedy celkově pozitivní vliv na naše zdraví, ale slouží i jako podpora ve snaze o zhubnutí. S podobnými účinky se spojuje i matcha tea, což je zelený prášek, jehož rozmícháním ve vodě vznikne podobně zbarvený nápoj jako v případě výše zmiňovaných greenfoods. Jako bonus však nabízí i stimulační účinky, proto jím můžete bez obav nahradit vaši ranní kávu a začít den s pocitem, že děláte něco pro své zdraví.

Opravdovou specialitou (což můžete vydedukovat i z jeho ceny) je pak gel z Aloe vera ceněný zejména pro schopnost urychlovat hojení ran a detoxikovat. Lze jej nanášet na kůži a sliznice i užívat vnitřně. Jeho konzumace však může působit mírně projímavě.

Tip: Aloe je sukulent, jenž můžete běžně pěstovat doma v květináči, a jeho šťávu tak získávat přímo ze zdroje.

Pilulky

 

 

Houby

Možná to mnohé překvapí, ale mezi superpotraviny patří i houby. Využívají se ve jejich přirozené podobě, tedy jako surovina na vaření, ale často se podávají i v sušené formě, nejčastěji v kapslích. Mezi takové „superhouby“ patří zejména reishi, shitake nebo hlíva ústřičná. Ceněné jsou především jejich pozitivní účinky na imunitní systém. Kromě toho údajně příznivě působí na naši psychiku, spánkový rytmus a tělo celkově harmonizují.

Přílohy

Zapomenout nesmíme ani na quinou a slzovku. Jedná se o pseoudoobiloviny, které jsou bez lepku, avšak s poměrně vysokým obsahem bílkovin. Zejména quinoa je atraktivní potravinou pro vegany a vegetariány, protože obsahuje kompletní spektrum všech aminokyselin, jejichž zastoupení může v bezmasé stravě někdy trochu pokulhávat.

Slzovku zase propagují především vyznavači tradiční čínské medicíny. Podle ní tato plodina (nazývána též Jojobovy slzy) podporuje trávicí funkce, detoxikuje organismus a příznivě působí i na naši pleť.

A jak s těmito surovinami naložit? Můžete je přidat do salátů, použít například místo rýže či kuskusu nebo jimi nahradit zavářku v polévce.

Je nákup těchto exotických surovin opravdu jedinou možností, jak se udržet zdraví a plní energie? Více se dozvíte již brzy v dalším navazujícím článku.

Foto: 1 (enfemenino), 2(pexels), 3(pexels)

Autor: Adéla Svobodová

Sdílet příspěvek na