Kohout na víně: nový art wine restaurant

Poprvé jsem Kohouta na víně ochutnal asi týden před oficiálním otevřením podniku. Řešil jsem zde něco ohledně vína a za dovezené lahve jsem si odnesl domů výslužku. Kohouta na víně s pastyňákovým pyré. Kohout byl z rodinné farmy U Slouků a já si moc pochutnal. Ušetřil jsem za večeři, i ženu a děti jsem podělil a hlavně se začal těšit na nový gastronomický počin v Brně. V následujících dvou měsících jsem zde byl už asi desetkrát, a tak si dovolím krátkou recenzi.

Příběh vzniku restaurace je jednoduchý. Robert Frantel, majitel velmi dobré restaurace Kopeček v Rájci-Jestřebí, chtěl mít velmi dobrou restauraci i v Brně a Adamu Vaněrkovi zase nestačila jeho blanenská vinotéka a chtěl v Brně vinný bar. A protože se spolu znali, dali hlavy, ruce a energii dohromady, a Kohout byl na světě. Tedy vlastně na víně.

DSC_6722

Kouhout se usadil na Malinovském náměstí v prostoru pod Domem umění. Dříve zde byla restaurace Leporelo. Není to úplně v nejrušnější části Brna, na druhou stranu zde většinou dobře zaparkujete, navíc okolní parky lákají k cestě za jídle po svých. A do centra po večeři je také pár kroků. Interiér je příjemně světlý, elegantně zařízený a vzdušný. Součástí restaurace je i zahrádka, bohužel stíněná pouze slunečníky, takže teď v létě tam v poledne bývá docela horko. Celková kapacita restaurace bez zahrádky je cca 30 hostů.

IMG_6141

Základní koncepční myšlenkou jak jsem již naznačil je spojení restaurace a vinného baru do jednoho. Každý den zde můžete ochutnat několik desítek vín na skleničku, ke dvou stovkám jich najdete v lahvích. Kromě klasických mainstreamových jsou zde zaměřeni hodně na vína naturální. V tomto ohledu je to snad první podobné místo v Brně. Výběr vín je docela důsledný, kromě klasických vinařských regionů a výrazného tuzemského zastoupení zde naleznete i vína z regionů u nás méně známých – jako třeba Slovinska či Maďarska. Dobrá káva, pěkný výběr destilátů. O domácích limonádách se ani nezmiňuji, to je dnes standardem snad všude.

DSC_6720

Co se týká nabídky místní kuchyně, základním hlediskem je dle sdělení provozovatelů kvalita a sezónnost používaných surovin. Každý den rozdílné obědové menu s výběrem ze dvou jídel (pasta, maso) či můžete zvolit něco z týdenního obědového menu. Tam naleznete vždy nějakou rybičku, salát, nějakou českou klasiku či specialitu restaurace, kohouta na víně. Toho si ostatně můžete dát kdykoliv. Většina jídel se včetně polévky se pohybuje kolem 120-150 Kč. Mimo oběd vybíráte z týdenního A la carte menu, vždy je v nabídce několik variant předkrmů či polévek, kolem osmi hlavních jídel a tří až čtyř dezertů. Opravdoví gastronauti pak mohou zvolit degustační večeři o několika chodech, doplněnou o párování s víny.

A jaké jsou vlastně moje pocity a hodnocení? Po úvodních týdnech, které byly trošku rozpačité a po právu rozjížděcí – což je pochopitelné – se kvalita kuchyně velmi stabilizovala. Jídla odpovídají své cenové kategorii, nehrají si zde zbytečně na „nejlepší“ gastro v Brně. Nikdy jsem zde za tu dobu neměl s nějakým jídlem problém, vždy jsem byl v celku spokojen. Sice mne většina jídel obrazně řečeno „neposadila do židle“, ale bez výjimky byla precizně připravená a dobře provedená, včetně finální úpravy a servisu. Nabídka vín je opravdu široká, navíc je obsluha důsledně proškolená a znalá, dokáže dobře poradit a vybrat odpovídající víno.

IMG_6222

Co bych restauraci ale vytkl je fakt, že bych od podniku takového jména očekával trochu více té francouzské kuchyně. Naleznete zde totiž spíše takový ten klasický mišmaš středomořské, moderní tuzemské a mezinárodní kuchyně. Vím, že to je přesně to co většina zákazníků v Brně dnes očekává (rozuměj „rozumí tomu“) a ocení to (rozuměj „zaplatí za to“), ale takových restaurací je spousta. Věřím však, že se Kohoutovi postupně podaří více francouzsky (či ještě lépe francouzsko-česky) vyprofilovat. Několik náznaků z poslední doby hovoří jasně pro. Třeba ty dršťky jako předkrm minulý týden  – pánové (a dámy), to byla jízda!

Autor: Martin Procházka

Sdílet příspěvek na