Tekutý kapřík: Vánoce nemusí být nuda

Tento článek vážení přátelé vzniká pro vás všechny, kteří stejně jako já litují množství svátečních dnů během Vánoc a tím i nemožnosti účastnit se aktivně pracovního procesu. Osobně nechápu nadšení všech okolo, že nepůjdou do roboty. Navíc snad i všichni mí zákazníci kamsi mezi svátky jedou, takže nikdo nechce ani degustaci, ani rozvážet víno, a světe div se, ani přijít na školení. Takže o Vánocích budu podobně jako vy doma. A jelikož je mi vás líto, nabízím dnes několik nápadů, jak to přežít. Ano uhodli jste, budeme nakupovat a pít víno. A vzdělávat se.

Na začátek mých tekutých dárků pro vás všechny musím na rovinu říci, že většina níže propagovaných věcí patří do portfolia mých kamarádů a spřátelených obchodníků s vínem. V některých jsem dokonce zainteresován i já, ale dělám to nezištně a z lásky k vám všem. Máte to jako dárek ode mne, a těch cca 40 % co z toho budu mít já, to je zase dárek pro mne. Tak pojďme na to.

Nejdůležitější na Vánoční večeři je, kromě zvládnutí všech kostí v kaprovi, dobře vybrané víno. Ke kapru či jakékoliv sladkovodní rybě vám dobře půjde Ryzlink rýnský či Chardonnay, hledejte nějaké víno trošku plnější. Čím více majonézy, tím plnější, nemusíte se bát i menších zbytkových cukrů, tyto dvě odrůdy to snesou. A pokud to chcete spojit i s nějakým vzděláváním, mrkněte na sadu německých rieslingů, co jsem tvořil pro Vinařský institut. Máte zde krásné zástupce tří nejznámějších německých vinařsko-rieslingových oblastí, vše pěkně popsáno, zhodnoceno, můžete se během večeře i něco přiučit (takže se nebudete nudit nezávaznou konverzací). Navíc šest lahví vína Vám vydrží teoreticky i na přídavek či druhou porci kapra.

Pokud žijete sami, mohly by vám na večer stačit i lahve tři, tak mrkněte na stejných stránkách na aktuální Vánoční sadu, kterou jsme dávali dohromady společně s Ivo Dvořákem (viceprezidentem Asociace sommeliérů) a Martinem Pastyříkem (to je dokonce prezident). Kromě povinného ryzlinku – tentokrát od kamarádů z vinařství Trávníček a Kořínek ze Znojemska – zde máte další dvě unikátní vína. První bylo na míru a dle přání vytvořeno přímo pro Asiciaci sommeliérů navíc s krásným názvem Sauvage (stejný název jako aktuálně propagovaný parfém jedné nejmenované značky – věřte, že láhev vína potěší víc). Druhé pochází z dílny vinařství Sonberk, opět na míru vyrobené pro Mirka Majera, prvního velkého négocianta v České republice. Moc cizích či neznámých pojmů – nevadí, zbytek Štedrého večera můžete trávit na Wikipedii, ono toho pod stromečkem stejně moc nebude, takže se nezdržíte.

Ryzlink rýnský se skvěle hodí i k telecím či vepřovým řízkům, takže skvělé řešení i pro nerybožravce. Dalším častým jídlem především na Boží hod bývá svíčková, většinou na návštěvě u rodičů. Vzhledem ke smetanovosti a výrazné kořeněné zelenině, zkuste spíše nějaké pěkné růžové víno, případně nějaké plnější bílé víno, opět klidně i s menším zbytkovým cukrem. Dobrou práci udělají i lehčí ovocnější červená vína, pozor ale na třísloviny. Ty by se smetanou moc nefungovaly. Takže třeba nějaký Merlot, by mohl být moc fajn.

Na Štěpána se většinou peče kachna nebo husa. Zapomeňte ale prosím na poslední zbytky nevypitých svatomartinských mrtvol a raději sáhněte po nějakém sofistikovaném a odpovídajícím červeném vínu. A zde vás zase trošku vzdělám či alespoň trošku „nakopnu“. Když se hledá v gastronomii nějaké dobré snoubení, vybírají se odpovídající vína, jedním ze základních hledisek je i regionálnost. Prostě jednoduchá matematika, že pokrmy typické pro nějaký region mnohdy nejlépe sedí i s víny, z toho regionu pocházejícími. A kam se prosím jezdí na ty nejlepší kachny a husy? A kde mají nejlepší Frankovky na světě – ano je to rakouský Burgenland (okolí Neziderského jezera) a navazující maďarská část. Zkuste tedy k takové pečínce například mojí oblíbenou Frankovku od rakouského vinaře Clause Preisingera. Claus je (tedy dámy kromě toho že je docela fešný a charismatický) jedním z nejlepších a nejuznávanějších vinařů v regionu a jeho vína stojí za to. Navíc je to biodynamik, takže si smlsne i ochránce přírody či hipster. Pokud ji nestihnete objednat u Winegeeka, který ji u nás prodává, dejte mi vědět – mám pár kartonů ve sklepě. I já jsme totiž podlehl kouzlu. Tedy té Frankovky, Clause nechám vám moje dámy.

Weingut Claus Preisinger

Mezi svátky vám spíše doporučuji chodit po návštěvách – dost tím ušetříte. Pokud ale budete chtít vzít něco s sebou, představím vám teď několik míst, kde se můžete stavit pro dobrou láhev. Omlouvám se tímto všem „mimobrněnským“, ale omezím se tentokrát s výběrem pouze na Brno. Čímž si navíc docela zjednoduším práci, neb v Brně takových míst moc není. A spojím to rovnou s nákupem toho nejdůležitějšího, sektu na Silvestra.

Prvním mým oblíbeným místem pro vinné nákupy je obchod společnosti Bonovino na Vídeňské. Mají zde především velký výběr španělských vín a delikates, najdete zde ale i pěkné Rieslingy a hlavně docela slušný výběr Champagne či Prosecca. Navíc se zde dobře parkuje, takže ty kartony nemusíte nosit daleko. Kromě Champagne mé oblíbené značky Mailly jsme se v poslední době docela vpil i do Prosecca firmy Ca´del Sole. Mimochodem – u Prosecca vždy sahejte po označení DOCG Valdobbiadene – to je označení nejvyšší kvality. Pokud bude náhodou na Vídeňské zavřeno, můžete se stavit na skleničku alespoň do baru Pintxos, který Bonovino provozuje. A odpuste jim prosím ty starý webovky, soustředí se hlavně na víno. Ale prý už makají na nových.

Krásné bublinky ostatně koupíte i na jiných místech – velmi pěknou selekci má například Viktor v Garage Wine nebo Pavel ve vinotéce U tří knížat. Pozadu není ani Petit Cru. Ve všech těchto podnicích mají navíc i moc pěkný výběr dalších vín. A ještě vám doporučím jedno místo na nákup zajímavých bublin, které Vás možná překvapí. Síť vinoték Víno a Destiláty je dovozcem špičkového rakouského „sektaře“ Szigetiho. Takže pokud chcete zkoušet, co umí a napáchají v sektech různé odrůdy hroznů, nabídka je nepřeberná, navíc za velmi slušné peníze. Rakousko nemá ve světě vína moc velké renomé jako producent sektů, a tím pádem jsou zdejší produkty i cenově výrazně zajímavější (a možná se přitom i dozvíte, že většina tuzemských malovinařů si své sekty nechává vyrábět v Rakousku právě u něho). Tyto vinotéky najdete především ve větších nákupních centrech, třeba v Olympii.

chut_moravy_bedynka_vyber_z_moravy_vyskladana

Na závěr našeho povídání o sektech bych na vás rád apeloval, abyste si každý koupil aspoň jednou za rok opravdové Champagne, třeba zrovna teď na Silvestra. Protože opravdové Champage je nalahvovaná radost. Je jiné, unikátní. Je ztělesněním elegance. Není levné, ale je to jednou za rok:-) A pokud máte pocit, že mu nerozumíte, věřte že klasickým champagne od vdovy Clicquotové (Veuve Clicquot) nepohrdne ani odborník. V regálu ho najdete podle svítivé oranžové etikety. Jiné Champagne ale v normálním marketu nekupujte, vyhodíte totiž u většiny velkých a známých champagne domů peníze zbytečně.

veuve-clicquot-nv-party-pack__08480_zoom

Pokud máte rádi dárková balení, doporučím Vám sady s vínem, které dělají kamarádi zde v Brně pod značkou Chuť Moravy. oprašují staré recepty a delikatesy, mají dobře vybraná vína od kvalitních vinařů.

Přeji vám šťastné konce vašich vinných nákupů. Já už mám „nakoupíno“ 😉

Autor: Martin Procházka

Sdílet příspěvek na