Vánoční menu v Evropě: Ve Francii ústřice, v Estonsku jelítko

Věděli jste, že Francouzi si na Štědrý večer dopřávají foie gras a ústřice? Nebo že si Angličané u stromečku pochutnávají na pudingu? Vydejte se s námi na ochutnávku štědrovečerního menu do různých koutů Evropy. A na závěr máme i pár tipů, kam na vánoční večeři vyrazit v Brně.

Křížem krážem Evropou

Rybí polévka, řízek z kapra, bramborový salát. V ostatních evropských zemích tak jednotné štědrovečerní menu nenajdete. Každý region má své vánoční gastrotradice, a tak zatímco na západě hodují pečená žebírka, na východě si dávají lehkou tresku. Variací štědrovečerní večeře je v Evropě vskutku pestrá paleta. Tak třeba v Německu a Rakousku si lidé dávají pečenou husu se zavařeninou, pečené klobásy s bramborovým salátem a nechybí ani tradiční štrůdl. V Polsku se na Štědrý večer servíruje boršč a pokrmy z ryb v omáčce nebo plněné pirožky.

christmas-7

Pokud slavíte Vánoce ve Velké Británii, nejspíš na talíř dostanete hrachovou polévku, šunku, pečeného krocana a tradiční vánoční švestkový puding. Ve Francii je hlavním chodem večera le reveillon, tedy pokrmy složené z toho nejlepšího, co tato gurmánská země nabízí – ústřice, pečenou šunku, krocana s kaštanovou nádivkou a lanýžovou pastou, šneky, škeble, kaviár, žabí stehýnka, ořechy, olivy a další pochutiny.

Také skandinávské země mají své oblíbené vánoční pokrmy. Dánská štědrovečerní tabule bývá pokrytá pečenou husou, kachnou nebo vepřovou pečení s červeným zelím. K tomu se podává pivní chléb. I Norové si potrpí na maso. O Vánocích si totiž rádi dají vepřové či jehněčí žebírko. Ve Švédsku zase o Vánocích jedí šunku potřenou hořčicí, brambory a červené zelí. Jako dezert se servíruje rýžový nákyp s pečenými mandlemi. V Estonsku dostanete na talíř jelítko s bramborami nebo pečené vepřové maso se zelím.

timthumb

Také jihoevropské Vánoce se nesou ve znamení masa. V Itálii se o Vánocích hoduje plněná zvěřina nebo pečená kuřata s polentou. Jako dezert vám na stole přistane kaštanové pyré se šlehačkou nebo turecký med s oříšky. Nechybí samozřejmě ani panettone, což je tradiční italská „bábovka”. Ve Španělsku je štědrovečerní večeře složená z ovčího či kozího masa.

panettone-vergani-enrico-su-ummarino-1024x627

Zajímavé je, že ve spoustě zemí se na štědrovečerním stole podávají kromě uvedeného také ryby, sladkovodní i mořské, v nejrůznějších úpravách. Francouzi si dávají lososa, Poláci kapra ve švestkové omáčce nebo mleté rybí maso v rosolu, Norové vařenou tresku, Švédové sušenou tresku v bílé omáčce, Němci pečenou štiku, candáta na roštu nebo plněného kapra, ryby patří ale i na italský či maďarský stůl.

Kam vyrazit v Brně

Pokud chcete na Štědrý večer vyrazit ven, brněnské podniky mají co nabídnout. Hostinu připravuje například Hotel Myslivna, která vás pohostí sektem, kuřecím koktejlem s ovocem jako předkrm, rybí polévkou nebo hráškovým krémem, tradičním smaženým kaprem s bramborovým salátem a na závěr čokoládovým dortem.

Štědrovečerní menu si můžete dát i v Restaurant Palazzo, kde vás přivítá sklenička sektu, domácí terinka z foie grass, rybí polévka s kaviárem, smažený kapr v bylinkové krustě s variací bramborových salátů a jako dezert variace čokoládových pěn. Kdo si nechce dát kapra, na výběr je také konfitované kachní stehno nebo svíčková na smetaně.

24. prosince můžete zajít i do restaurace Rynk, která vám připraví rybí krém se šafránem, šneky po česku, smaženého kapra nebo telecí řízek s bramborovým salátem a na závěr večera domácí medovník s perníkovou zmrzlinou.

Bohaté vánoční menu nabídne i restaurace Pavillon, kde je na výběr hned z několika tradičních i moderních předkrmů, polévek, hlavních chodů a dezertů. Kromě toho si tu můžete objednat i vánoční take away.

Chystá i vaše restaurace štědrovečerní menu? Napište nám na info@varecka-pise.cz.

Foto: foto1, foto2, foto3 (pernillaelmquist.com)

Autor: Lucie Hušková

Sdílet příspěvek na

Odeslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *