Vinotéka Vindom: místo, kde jsou automaty povolené

Míst, kam si můžete zajít na dobré víno po deci, už je naštěstí v dnešní době v Brně více. To, kde si lze objednat dokonce jen dva centilitry jako regulérní ochutnávkovou variantu, znám jen jedno. Co je však ještě neobvyklejší: nenalije vám je číšník nebo sommelier, ale do skleniček si je nadávkujete sami zmáčknutím jednoho ze tří tlačítek (od zmíněných dvou centilitrů přes pěticentilitrové až po deckové množství). Ten zázrak, který vám bude vína vydávat, se jmenuje Taste4Wine a ve variantě, kterou mají v brněnském Vindomu, degustační enotéce (údajně se jedná o jedinou svého druhu v celé Evropě), z něj můžete ochutnat až 32 lahví.

vindom1

Majitelé, kteří jsou mimochodem i přímými dovozci vín, se také snaží o to, aby se lahve v automatu pravidelně obměňovaly: vždy však můžete okusit jak bílá vína, tak něco málo z nabídky rosé, červenými vzorky se pak prezentují převážně zahraniční vinařství. A když vám nějaké víno zachutná, můžete si domů na zbytek večera zakoupit celou lahev.

Zajímavé jsou pak pro mě především tematické automatové degustace, například ty zaměřené na jednu až dvě odrůdy. Prostřednictvím menších vzorků jsem tak měla již možnost přechutnat Veltlínské zelené společně se Sylvánským zeleným, populární Chardonnay nebo jako naposledy (a již podruhé, i když v obměněné sestavě) Sauvignony. Právě výběr vzorků poukázal na neuvěřitelnou šíři vůní a chutí této odrůdy: začínalo se černorybízovým z produkce Vinařství Volařík, pokračovalo spíše broskvovo-nektarinkovými vzorky a končili jsme těmi mixujícími angrešt a travnatou svěžest. Kromě všech podoblastí Moravy (každá byla zastoupena minimálně jedním vzorkem) jsme zavítali – alespoň prostřednictvím obsahu skleničky – také do Itálie a cestu zakončili na Novém Zélandu, ve vyhlášené oblasti Marlborough.

Pořadí je však samozřejmě pouze doporučené, můžete jej jakkoliv měnit, některé vzorky vynechat, od jiných si dát větší množství, nebo se k nim vrátit. Ochutnávkový „balíček“ za cenu do dvou set vždy počítá s dvoucentilitrovou variantou od každého vzorku. Pokud máte klubovou kartu, jako například já, můžete degustovat o něco levněji a hlavně, když ji máte dostatečně nabitou, nemusíte se doporučovaným dávkováním vůbec omezovat.

vindom3

Někdo může namítat, že degustace bez přítomnosti vinaře nebo sommeliera nemůže být přece zajímavá. Nebudu tvrdit, že bych chtěla vína poznávat jen prostřednictvím automatu, na druhou stranu u degustací máte vždy daný čas. A často začínají v poměrně brzké podvečerní hodiny. Pro mě je tak Vindom příjemnou alternativou v tom, že mám jednak na ochutnávku několik dní (většinou od středy do soboty), navíc klidně můžu vyrazit až po jednadvacáté hodině na „večerní decku před spaním“ (ano, je to něco jako „jedno“ u piva☺). Moji známí, na které je zase spád klasických řízených degustací příliš rychlý, mohou zase ocenit to, že její dynamika je ve Vindomu v jejich rukou. Nebo si i rozdělit ochutnávku do dvou návštěv. A jinak, ty klasické degustace se sommeliery nebo sklepmistry v tomto cihlovém prostoru na Smetanové ulici pořádají také.

Foto: Eva Kneblová

Autor: Eva Kneblová

Sdílet příspěvek na